Goldman Sachs ve Bernstein, Bitcoin Halving’ini Yorumladı: Güvenmeyin!

Bitcoin, 19-20 Nisan 2024’te yapılması planlanan dördüncü madencilik ödülü halving’inin eşiğinde. Dört yılda bir gerçekleşen bu olay, çıkarılan blok başına verilen Bitcoin sayısını yarıya indiriyor ve yeni Bitcoinlerin dolaşıma girme hızını etkili bir şekilde yavaşlatıyor. Tarihsel olarak halving’leri Bitcoin için önemli fiyat artışları takip etti ve bu durum birçok kişinin bu sefer de aynı şeyin gerçekleşeceğine inanmasına neden oldu. Ancak bazı uzmanlar geçmiş performansa körü körüne güvenmemeye dikkat ediyor.

Bitcoin madencilerine yönelik yükseliş bahsi

Yatırım araştırma şirketi Bernstein, Bitcoin için halving sonrasında bir artış olacağını tahmin ediyor. Halka açık iki Bitcoin madenciliği şirketi olan Riot Platforms (RIOT) ve CleanSpark’ın (CLSK) hisselerini satın almayı öneriyorlar. Bernstein’a göre, bu şirketlerin üstün uygulamaları ve sektör lideri kendi kendine madencilik hash oranı, onları önümüzdeki aylarda daha iyi performans gösterecek şekilde konumlandırıyor. Hash oranı, Bitcoin ağının güvenliğini sağlamaya adanmış kolektif hesaplama gücünü ifade eder.

Bernstein, ödül indirimi sonrasında kârlılığa ilişkin endişelerden kaynaklanan mevcut “madenci korku faktörünün” varlığını kabul ediyor. Ancak borsada işlem gören fonların (ETF’ler) Bitcoin’e olan talebi artırmadaki rolünü vurguluyorlar. Spot Bitcoin ETF’lerinin yakın zamanda onaylanması ve piyasaya sürülmesi, hali hazırda ciddi fiyat artışını tetikledi ve potansiyel olarak halving sonrasındaki olağan yükselişin bir kısmını önden yüklemeye yol açtı.

Goldman Sachs’tan “dikkat” notu

Bernstein yükselişe geçerken, yatırım bankacılığı devi Goldman Sachs daha ölçülü bir yaklaşım öneriyor. Geçmişteki halvinglerin ardından yaşanan tarihi fiyat artışlarını kabul ediyorlar ancak değişen zaman çizelgelerini ve mevcut makroekonomik koşullardaki önemli farklılığı vurguluyorlar.

Goldman Sachs, mevcut yüksek enflasyon, yüksek faiz oranı ortamının, gevşek para politikalarıyla keskin bir tezat oluşturduğunun ve önceki halving sonrası yükselişleri körükleyen bol likiditenin altını çiziyor. Enflasyonun dirençli olduğunu kanıtlaması ve ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını %5’in üzerine çıkarması, piyasanın genelindeki risk iştahının azalmasına neden olabilir.

Sonuç: Dengeli olmak lazım

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere, yaklaşan halving benzersiz bir durum sunmakta. Bitcoin ETF’lerinin piyasaya sürülmesi zaten önemli fiyat değerlenmesine yol açtı ve potansiyel olarak halving sonrası artışın büyüklüğünü etkiledi. Ancak mevcut makroekonomik ortam, Bitcoin gibi riskli varlıklar için belirsizlik yaratıyor. Tarih potansiyel bir fiyat artışına işaret etse de yatırımcıların geçmiş performansı tahmin etme konusunda dikkatli olmaları gerekiyor.

Orta vadeli görünüm muhtemelen Bitcoin ETF’lerinin benimsenmeye devam etmesine ve bunların arz-talep dinamiği üzerindeki etkisine bağlı. Halving’in kendisi, Bitcoin’in sınırlı arzının “psikolojik bir hatırlatıcısı” olarak hizmet ediyor, ancak sonuçta Bitcoin’in fiyat gidişatını belirleyecek olan şey piyasa güçlerinin etkileşimidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir