Bitcoin Efsanesi O Dev Altcoin’i Gömdü: Taklitçi Bir Çöp!

Bitcoin tahminleriyle yakında tanıdığımız efsane analist Peter Brandt, Ethereum’u yine yerden yere vurdu. Brandt, Ethereum’un yüksek ücretleriyle çöp bir kripto para olduğunu iddia etti. Brandt ayrıca L2 protokollerinin karmaşık işlevlerini de eleştirdi.

Peter Brandt’ın Ethereum Eleştirisi

Efsanevi trader Peter Brandt, Bitcoin karşısında Proof-of-Stake (PoS) Blockchain protokolünün kusurlarına dikkat çekti. Brandt, kripto yanlısı bir finansal analist olmasına rağmen Ethereum hayranı değil. Varlık hakkındaki son yazısında Brandt, savunucuları tarafından üzerine yağdırılan bağlılığa rağmen onu “önemsiz bir kripto para” olarak nitelendirdi.

Ethereum, Blockchain’in ve merkezi olmayan ekosistemin evriminde benzersiz bir yere sahip. Ethereum, kripto dünyasına 2015 yılında adım attı. Blockchain devi, akıllı sözleşmelerle bir ödeme coin’i olarak Bitcoin ile ilişkili işlevleri yükseltti. Bu programlanabilir sözleşmelerle, Merkezi Olmayan Finans (DeFi) ekosisteminin temelini oluşturan birçok uygulama doğdu.
Oluşturduğu mirasa rağmen Peter Brandt, kripto paranın bir değer deposu olarak potansiyeli açısından onu “çöp” olarak tanımlıyor. Bitcoin efsanesi, onu işlevselliği de önemsiz olan bir Bitcoin taklitçisi olarak adlandıracak kadar ileri gitti.

Bitcoin efsanesi: L2’lerle uğraşmak hala zor!

Tüm bunlarla birlikte Peter Brandt, bariz kazançlardan ziyade Ethereum’un kusurlarını vurgulamayı seçti. İlgili fahiş ücretleri nedeniyle Ethereum L2’lerle uğraşmanın hala zor olduğunu belirtti. Peter Brandt’ın son zamanlarda L2 protokolleri üzerinde işlem yapıp yapmadığı konusu ise henüz belirsiz. Bunun nedeni, yakın zamanda başlatılan Ethereum Dencun Yükseltmesinin L2 protokollerindeki ücretleri önemli ölçüde düşürdüğüne dair çok sayıda rapor olması.

ETH fiyat projeksiyonu

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere bu, Peter Brandt’ın Ethereum’a karşı ilk sert çıkışı değil. 2023 Aralık ayında Brandt, Ethereum’un çökmeye mahkum olduğunu ileri sürdü. Hatta bu yüzden, Ethereum’u short’ladığını açıkladı. O dönemde Ethereum fiyatı için oldukça düşük bir fiyata işaret etti. Bu doğrultuda yaptığı düşüş tahmini 600 dolar gibi düşük bir seviyeye denk geliyordu.

Brandt, kripto parayla ilgili mevcut yorumlarında gerçek bir projeksiyon vermiyor. Bununla birlikte, yatırımcıların bariz kusurlara rağmen varlığı çantaya koymak için hala akın edeceğini söyleyerek notunu bitiriyor. Bu arada, uzmanlara göre ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) spot Ethereum ETF’yi ticaret için onaylaması yatırımcı duyarlılığını daha da artıracak. Bununla birlikte, düzenleyici şu anda ETH’yi bir menkul kıymet olarak etiketlemek için çaba gösteriyor. Bu yüzden, şimdilik spot ETF olasılığı düşük. Ethereum’un piyasa değerine göre kripto endüstrisinin en büyük ikinci kripto para birimi olduğunu belirtmek gerekiyor. Yazı sırasında lider altcoin 3.276 dolardan el değiştiriyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir