67. dakikada ilk sinyal

Türk mühendisleri tarafından geliştirilen Türksat 6A, ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu’ndan uzay yolculuğuna başladı. Olumsuz hava koşulları nedeniyle birkaç kez ertelenen fırlatma operasyonu gecikmeli yapıldı. Türksat 6A,Türkiye saatiyle 02.30’da Space X firmasına ait Falcon 9 roketiyle Fırlatma Kompleksi 40’tan uzaya gönderildi. 

Türksat 6A’nın fırlatılması nedeniyle Florida’daki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu’nda düzenlenen törene, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, Türksat Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Mehmet Demiroğlu, ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol, CTECH Genel Müdürü Cüneyd Fırat ve diğer yetkililer katıldı. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türksat 6A uydusundan ilk sinyalin başarıyla alındığını bildirdi. Uraloğlu, sosyal medya paylaşımında “Ve uydumuzdan ilk sinyali, planlanan şekilde 67. dakikada başarıyla aldık. Hayırlı olsun” ifadesini kullandı. 

1 aylık test süreci 

Türksat 6A’nın uzaya gönderilmesi sonrasında istasyonlar aracılığıyla tüm yörünge ile alt sistem kontrolleri gerçekleş-tirilecek ve uydu, 42 derece doğu boylamındaki yörüngesine doğru uzay yolculuğuna başlayacak. Bu yolculuğun tamamlan-masıyla yörünge testleri aşamasına geçilecek ve Türksat 6A, en az 1 ay sürecek testlerin ardından Türksat tarafından teslim alınarak faaliyete geçecek. 15 yıl boyunca aktif kullanılması planlanan Türksat 6A, Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya’nın da kapsama alanına girecek ve 5 milyar insana hizmet verebilecek.  AA 

Erdoğan: Uydu üretiminde yeni bir safhaya geçtik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türksat 6A uydusunun fırlatılması törenine video mesaj gönderdi. Yerli haberleşme uydusu Türksat 6A’yı uzaya fırlatmanın gururunu yaşadıklarına işaret eden Erdoğan, “Ülkemizin uzaydaki istikbali için büyük önem taşıyan 6A projesindeki alt sistemlerin, uydu yer istasyonu ve yazılımların yüzde 81’den fazlasını millî imkânlarla Türkiye olarak kendimiz ürettik. 6A ile birlikte Türksat’ın bölgeye yönelik uydu hizmeti ihracatının da ciddi manada artacağına inanıyoruz. Türksat 6A ile uydu üretiminde yeni bir safhaya geçmiş bulunuyoruz. Türksat 6A’nın hizmete girmesi ile Türkiye haberleşme uydusu üretebilen bir ülke konumuna yükselecek. Millet olarak bizlere bu gururu yaşatan herkese şükranlarımı sunuyorum” dedi. ● ANKARA Milliyet

Kacır: Markamızı oluşturacağız

Türksat 6A’nın fırlatılması, Türksat’ın Gölbaşı tesislerinde düzenlenen törenle canlı olarak izlendi. Törende konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, teknoloji geliştirmede ve yüksek teknoloji üretiminde Türkiye’nin küresel ölçekte iddia sahibi bir ülke olduğunun altını çizdi. Kacır, “Türkiye uydu teknolojilerinde A takımında ilk 11’dedir” dedi. Kacır, “Milli Uzay Programı’mız doğrultusunda uydu geliştirme alanında kamudaki kapasiteyi tek çatı altında toplayarak küresel rekabet gücüne sahip milli uydu markamızı oluşturacağız. Güçlü ve bağımsız bir Türkiye’nin yerini uzayda da tahkim edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Uraloğlu: Yıl sonu hizmette 

ABD’nin Florida eyaletindeki uzay üssünden Türksat 6A’nın uzaya fırlatılması törenine katılan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, TÜRKSAT 6A’nın başarı ile fırlatıldığını ve yörüngesine doğru yolculuğunu sürdürdüğünü bildirdi. Uraloğlu sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Planlandığı gibi ilk sinyalimizi 67. dakikada aldık. Uydumuz buradan sonra 35 bin 786 kilometre uzaklıktaki, 42 derece doğu boylamındaki yörüngesine doğru yolculuğuna devam ediyor. Yörüngesine ulaştıktan sonra 1 aylık bir test süreci olacak ve bu senenin sonunda da tam anlamıyla inşallah hizmete almayı planlıyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir